מידע להורים לילדים

סיפור הגדה / עשר מכות
הגדה להורדה | שיעורים בהלכות פסח | שאל את הרב | סדנאות יהדות | חברותא

 

מצווה על כל יהודי ויהודי בחמישה עשר לחודש ניסן לעשות פסח לה'. שנאמר:"בַּחֹדֶשׁ הָרִאשׁוֹן בְּאַרְבָּעָה עָשָׂר לַחֹדֶשׁ בֵּין הָעַרְבָּיִם פֶּסַח לַה'."

(את קורבן הפסח נהגו להקריב בי"ד ניסן, אך נהגו לאכול אותו יום למחרת ועל שום כך את חג הפסח אנו חוגגים בט"ו ניסן.)

 

לזכר אבותינו אשר שועבדו במצריים עבודה קשה, והקב"ה שלח את עבדיו הנאמנים משה ואהרון והוציאם ביד חזקה ובזרוע נטויה. עשר מכות קשות העביר הקב"ה על המצריים: דם צפרדעים כינים ערוב דבר שחין ברד ארבה חושך ובכולם הקשה הקב"ה את לב פרעה עד למכה העשירית מכת בכורות, שבה הרג ה' כל בכור מצרי ופסח על בתי היהודים על כך אנו חוגגים את חג הפסח, שנאמר: "וַאֲמַרְתֶּם זֶבַח פֶּסַח הוּא לַה' אֲשֶׁר פָּסַח עַל בָּתֵּי בְנֵי יִשְׂרָאֵל בְּמִצְרַיִם בְּנָגְפּוֹ אֶת מִצְרַיִם וְאֶת בָּתֵּינוּהציל" (שמות י"ב פס' כ"ז).

 

מצווה אותנו הקב"ה: "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה ה' לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם." (שמות י"ג פס' ח) גם הילדים אשר עד גיל מצוות פטורים מהרבה מאוד מצוות מחויבים לדעת את אשר עשה הקב"ה לאבותינו במצריים איך ה' פסח על בתי היהודים, הוציאם מעבדות לחירות, היציאה בחיפזון שהלחם של היהודים במצריים לא הספיק לטפוח ועל שום כך אנו אוכלים מצות בחג הפסח וחל איסור לאכול חמץ, את סיפור קריעת ים סוף, איך שמשה קרע את ים סוף והעביר את ישראל ואת המצריים טיבע.

 

ועל כן כמו שמצווה בשבת לתת לילדים מאכלים מיוחדים וממתקים בכדי להמחיש להם ששבת זהו יום מיוחד כך גם ראוי בחג הפסח.  להחביא לילדים את האפיקומן, בכדי ליצור להם עניין לשבת במהלך הסדר ולתת להם מתנות בעבור מציאתו. לספר להם את ניסי וסיפורי הפסח בדרך של חידון פסח לילדים. ושירי פסח לילדים שכך הילד יוכל ללמוד את סיפורי הניסים בדרך שיר.

 ואף קיימות גם במהלך חוה"מ הפעלות פסח לילדים, בהם הילדים יכולים ללמוד ולשנן את סיפורי וניסי חג הפסח.

לדוגמא: בית התפוצות - חידונים והפעלות בנושא פסח

           נאות קדומים -  הפעלות בסגנון התנ"ך

איך לעבור את הפסח בשלום? טיפים להורים לילדים

 

 

סעודת ליל הסדר

א. היכן הילד ישב- נוהגים להושיב את הילד במרכז השולחן סמוך לעורך הסדר כדי שיוכל לעקוב מקרוב אחר המתרחש. אם יש מספר ילדים כדאי להושיב כל ילד סמוך למבוגר שיסביר לו את ההגדה.

ב. ילדים רעבים- כדאי מאוד להאכיל את הילדים בארוחה משביעה לפני כניסת החג, כדי שלא יהיו רעבים ועצבניים במהלך הסדר.

ג. מה נשתנה- סדר אמירת מה נשתנה מהקטן לגדול, בסיום אמירת "מה נשתנה" מסבירים לילד מהות השיר ואת התשובה לשאלותיו כי עבדים היינו. ד. אגב, לא להתאכזב אם למרות כל ההכנות, הילד יתבייש לעמוד ולשיר כמו הבן דוד ששר נפלא.

ה. אגוזים- מנהג עתיק לחלק לילדים אגוזים (מגיל 6) כדי שישארו ערים עד לסיום הסעודה.

ו. כרפס- יש נוהגים לאכול צנונית ויש תפוח אדמה, ילדים יהנו מאוד לאכול את התפוח אדמה ולטבול אותו במי מלח.

ז. אפיקומן- חשוב להסביר לילדים מהו אפיקומן, מתי מצפינים ומתי מחזירים אותו וכן שאוכלים ממנו בסיום הסעודה. אם האפיקומן נעלם והילדים לא מוצאים או שהם דורשים מתנה גדולה מידי... בדיעבד מותר לקחת מצה אחרת ולאכול ממנה לאפיקומן.

ח. חינוך למצוות- יש לחנך את הילדים כל אחד לפי הבנתו לקיים את המצוות הקשורות בליל הסדר ובכלל זה אכילת מצה ומרור ושתית 4 כוסות. גם אם קשה לילדים לאכול את המידות והכמויות הנדרשות ממבוגר יש להקפיד שלפחות יטעמו מהמצה ומהחסה.

ט. ארבע כוסות- כדאי להכין לילדים כוסיות ולמזוג לתוכן מיץ ענבים טבעי. מרבית הילדים אוהבים מאוד מיץ ענבים.

כשרות מזון לתינוקות וילדים

א. תחליפי חלב- למרבית התחליפים יש קו יצור כשר לפסח, אבל רובם קטניות. בני עדות אשכנז הנוהגים לא לאכול קטניות בפסח צריכים ליחד כלים נפרדים ולהיזהר לא לשפוך את הפורמולה על כלי פסח הרגילים

ב. דייסות- דייסות העשויות משיבולת שועל ודגנים מעורבים הינן חמץ. דייסות הכשרות לפסח הינן דייסות העשויות מקורנפלור או מאורז ודינן כקטניות

ג. הורים לתינוקות הרגישים לכל תחליפי חלב ואוכלים במשך השנה תחליף נוטרמיגן (חמץ) צריכים להתייעץ עם רב במוקד רפואי

איך עבר אליכם ליל הסדר עם הילדים? אתם מוזמנים לספר לנו. טיפים וסיפורים מענינים יפורסמו באתר בסיום החג
office@lltorah.net:דוא"ל

מאמר מס' 20
מאמר הבא: מאכלים מסורתיים-מתכונים
מאמר הקודם: מידע לבעלי עסקים

© כל הזכויות שמורת ללמוד וללמד

Design by OS Templates

אין לעשות שימוש מסחרי בתכני האתר. מותר להדפיס ולהפיץ לתועלת הציבור את דפי הלכות פסח

בכל שאלה תוכלו לפנות במייל office@lltorah.net או בטלפון 052-7606810 | פסח כשר ושמח אתר ללמוד וללמד. >>