ימות החג- יום טוב וחול המועד

סיפור הגדה / עשר מכות
הגדה להורדה | שיעורים בהלכות פסח | שאל את הרב | סדנאות יהדות | חברותא

בשבעת ימי הפסח, היום הראשון והיום השביעי הם "יום טוב", וחמשת הימים הם ימי "חול המועד". בכל שבעת הימים יש להזהר מאכילת חמץ ואם חלילה מוצאים חמץ בפסח, יש לשרוף אותו מיד. אם החמץ נמצא ביום טוב יש לכסותו עד מוצאי החג ואז לשרוף אותו מיד

?מהו יום טוב

היום הראשון והאחרון בחג הפסח ובחג הסוכות, שני ימי ראש השנה וחג השבועות נקראים יום טוב. יום טוב דומה מאוד במנהגיו והלכותיו לשבת, אסור לעשות את כל המלאכות האסורות בשבת מלבד הכנת האוכל, בישול וחימום לצורך החג.

אסור ליצור בחג אש חדשה ע"י הדלקה בגפרור או במצית אך מותר להעביר אש מלהבה קיימת כגון: נר נשמה שהודלק לפני יום טוב. בסיום העברת האש מהנר יש להיזהר שלא לכבות את הגפרור /נר אלא להניח על משטח חסין אש ולהמתין שיכבה.

בישול בחג- מותר בחג לבשל אוכל לצורך אכילה בו ביום ומותר לעשות כל הפעולות לצורך האכילה כמו כתישה, טחינה ערבול. אך את כל הפעולות יש לעשות בכלי ידני ולא חשמלי.

הדלקת הגז לבישול- יש להכין לפני החג נר נשמה (25 שעות בעירה) כדי שבמהלך החג ניתן יהיה לקחת ממנו אש דולקת. בחג מסובבים את הכפתור המכני בדיוק בעוצמה שאנו רוצים שהאש תבער, מצמידים אליה גפרור דולק (שהעברנו מנר נשמה) יש להזהר לא ללחוץ על כפתור ההצתה האוטומטי. אסור להקטין את הלהבה או לכבות את האש בגמר הכנת האוכל.
כאשר מפעילים את הגז מומלץ לבחור בלהבה קטנה, שתשאר דולקת כל הזמן, ולקחת בחשבון שהבישול יהיה איטי. (קיים גם שעון לגז - חגז - הגורם לכיבוי האש ע"י הפסקת זרם הגז לאחר פרק הזמן הקצוב מראש

עישון ביום טוב- מותר לעשן ביום טוב אך אין להדליק ע"י מצית אלא לקחת אש מאש קיימת. בסיום יש להזהר לא לכבות את הסגריה אלא להניחה על המאפרה ולא למעוך .

מנגל - מותר בחג לצלות בשר ע"ג מנגל לצורך הסעודה, הדלקת המנגל תעשה ע"י העברת אש מנר שדלק מלפני החג, בסיום הצליה אין לכבות את הפחמים.
אגב בזמן בית המקדש, לאחר הקרבת קרבן הפסח צלו היהודים בירושלים את הבשר "על האש". וכדי לקיים את הצווי "ולא תותירו ממנו עד הבוקר" היה צורך לסיים את האכילה עד הערב.

הדלקת נרות - יש לקחת אש קיימת אסור לכבות את הגפרור או את הנר שבו השתמשו לצורך העברת האש להדלקת הנרות אלא להניח על משטח חסין אש ולהמתין שיכבה. מומלץ להניח בצמוד לפמוטים צלחת פורצלן או משטח מתכת עליו ניתן להניח מיד בסיום ההדלקה את הגפרור.

חשמל- אסור להדליק ולכבות חשמל ביום טוב.

הבדלה- במוצאי יום טוב עושים הבדלה על כוס יין, אולם בלי נר ובשמים.

?מהו חול המועד

ימות החג שבין יום טוב ראשון ליום טוב אחרון, חול המועד נועד לשמחת החג ולהתעלות רוחנית, שומרי שבת מנצלים ימים אלו לטיולים, וביקורי משפחות.

חול המועד דומה ליום חול אך יש בו מקדושת החג, ולכן יש הרבה מלאכות האסורות גם בימים אלו. המלאכות המותרות הן אלו הנצרכות לאדם ואינן דורשות אומנות.

בחול המועד מותר לעשות כל מלאכה הקשורה להכנת האוכל. מותר לנסוע במכונית, מותר להדליק ולכבות אש וחשמל, מותר לכבס בגדים של תינוקות וילדים קטנים המרבים ללכלך את בגדיהם. מותר למכור ולקנות דברי מאכל הנצרכים לחג עצמו

מותר לעשות מלאכה שאם לא תיעשה יגרם נזק כספי. בהלכה נקראת מלאכה כזו "דבר האבד". מניעת רווח אינה נקראת נזק כספי. גם במקרה זה יש למעט בטרחה עד כמה שהדבר אפשרי.

עבודה בחול המועד- מלכתחילה ראוי לא לעבוד בחול המועד,אך מותר לעשות מלאכה שאם לא תעשה יגרם נזק כספי כגון: פיטורין. מניעת רווח אינה נקראת נזק כספי. מי שצריך לעשות מלאכה ישאל רב מוסמך

כתיבה בחול המועד- מותר לכתוב רק דברים דחופים שיש חשש שישכחו כמו פרטי הלוואה וכד'

תספורת- בחול המועד לא מסתפרים ולא גוזרים צפורניים ליופי.

שבת חול המועד דינה כמו כל שבת רגילה לגבי איסור מלאכה

ימות חול המועד הינם ימות שמחה והתרוממות רוח נוהגים ללבוש בגדי חג, לערוך סעודות חגיגיות מלוות בבשר ויין

מאמר מס' 16
מאמר הבא: מה כשר לפסח
מאמר הקודם:אליהו הנביא

© כל הזכויות שמורת ללמוד וללמד

Design by OS Templates

אין לעשות שימוש מסחרי בתכני האתר. מותר להדפיס ולהפיץ לתועלת הציבור את דפי הלכות פסח

בכל שאלה תוכלו לפנות במייל office@lltorah.net או בטלפון 052-7606810 | פסח כשר ושמח אתר ללמוד וללמד. >>